The Cleveland Orchestra Residency Schedule 2017

All residency activities are by invitation only, unless otherwise noted. The schedule below is subject to change and will be updated as details are solidified.

Tuesday, January 17 

8:00 p.m. - 10:00 p.m. 

  • Auer Hall - Chamber music recital; comprised of Cleveland Orchestra Concertmaster William Preucil, Principal Second Violin Stephen Rose, Principal Viola Wes Collins, and Principal Cello Mark Kosower, together with IU string faculty Simin Ginatra, Ed Gazouleas, and Eric Kim. Repertoire: Mozart Viola Quintet in g minor and Tchaikovsky Souvenir de Florence.​

 

Wednesday, January 18 

11:00 a.m. - 1:00 p.m. 

  • Auer Hall - Concertmaster mock audition with William Preucil 
  • Ford Hall - Cello Orchestra Rep Class with Mark Kosower
  • Recital Hall - Viola Orchestra Rep Class with Wes Collins 


1:30 p.m. - 3:30 p.m.

  • Recital Hall - Clarinet Mock Audition with Daniel McKelway and Robert Woolfrey 
  • Ford Hall - Rep Class with Joshua Smith
  • Musical Arts Center Stage - Trombone Mock Audition with Massimo La Rosa and Shachar Israel


4:00 p.m. - 6:30 p.m.

  • IU Auditorium Stage - side-by-side rehearsal with IU students led by Cleveland Orchestra Associate Conductor, Brett Mitchell.


4:00 p.m. - 6:00 p.m.

  • Musical Arts Center Stage - Franz Welser-Möst conducts IU Philharmonic


7:00 p.m. - 9:30 p.m.

  • IU Auditorium Stage - side-by-side rehearsal with IU students led by Cleveland Orchestra Associate Conductor, Brett Mitchell


8:00 p.m. - 9:00 p.m.

  • Ford Hall - Yefim Bronfman piano masterclass and Q&A session with IU piano students​


9:00 p.m. - 11:00 p.m.

  • Uptown Café - Classical Revolution Jam Session 

 

Thursday, January 19 

10:00 a.m. - 12:30 p.m.

  • IU Auditorium Stage - The Cleveland Orchestra Rehearsal (open to IU students and faculty)


11:00 a.m. - 1:00 p.m.

  • MA 401 - Percussion Orchestra Rep Class with Marc Damoulakis
  • MA 003 - Harp Orchestra Rep Class with Trina Bourne 
  • Musical Arts Center Stage - Keyboard Orchestra Rep Class with Joela Jones 


11:15 a.m. - 12:30 p.m.

  • Indiana Memorial Union, Walnut Room - André Gremillet Arts Administration talk


12:30 p.m. - 1:30 p.m.

  • IU Auditorium Directors Lounge - Franz Welser-Möst lunch with IU conducting students


12:45 p.m. - 2:15 p.m.

  • Hutton Honors College Great Room - Hutton Honors College Luncheon


1:00 p.m. - 2:00 p.m.

  • Fairview Elementary community school visit


1:30 p.m. - 3:30 p.m.

  • Auer Hall - Violin Orchestra Rep Class with Stephen Rose 
  • IU Auditorium Stage -  Double Bass Orchestra Rep with Max Dimoff


2:00 p.m. - 4:00 p.m.

  • Recital Hall - Oboe Orchestra Rep Class with Frank Rosenwein 
  • Ford Hall - Bassoon Orchestra Rep Class with John Clouser 


4:00 p.m. - 6:00 p.m.

  • MAC 066 - Tuba Mock Audition with Yasuhito Sugiyama and Dan Perantoni
  • MAC 070 - Trumpet and Timpani Orchestra Rep Class with Paul Yancich and Michael Sachs 
  • Auer Hall - Horn Mock Audition with Michael Mayhew and Richard King 


8:00 p.m. - 10:30 p.m.

  • IU Auditorium: The Cleveland Orchestra Concert (ticketed; open to the public)
Close